Lanzarote ir izteikta vukānu sala, te mīt aptuveni 300 vulkāni un spēcīgākie izvirdumi notika ap 1730 gadiem, kuru laikā ceturtdaļa salas tika pārklāta ar lavas kārtu. Tā kā uz salas ļoti reti līst lietus (apmēram 16 dienas gadā), sala kopumā ir diezgan smilšaina un akmeņaina, bet tas padara to tikai īpašāku un savādāku, kā citas Kanāriju salas.
Šis raksts ir iedvesmai, ja vēlies zināt vietu nosaukumus, koordinātes, mūsu maršrutus, citus knifus un ieteikumus, ej uz maksas ceļveži.
Vulkāni
Vulkāniskā aktivitāte turpinās arī šodien, jo kodola virsmas temperatūra svārstās no 100 līdz 600 °C tikai 13 metru dziļumā. Šobrīd uz salas ir viens aktīvs vulkāns un daudz neaktīvu, kas atrodas Timanfaya nacionālajā parkā. Teritorija vairāku kilometru garumā ir pilnībā pārklāta ar lavu un izvirduma sekām, skats amazing, tāpēc noteikti iesaku šo visu redzēt savām acīm.
Atsevišķās vietās atrodas lieli akmeņi, kas izlidojuši no vulkāna izvirdumu laikā, kurus protams devāmies apskatīt arī mēs.
Šīs vietas atrodas augstāk virs jūras līmeņa, tāpēc iesaku paņemt līdzi siltākas jakas un var noderēt arī cepure. Dienā, kad bijām mēs, pūta ļoti stiprs ziemeļu vējš, kas būtiski apgrūtināja ceļu ar bērniem 2-3 km garumā līdz vēlamiem apskates punktiem. Ja laimēsies tur būt bezvēja dienā, tad obligāti līdzi ūdens.
Dažās vietās (info) var ieiet vulkāna iekšienē, novilkt apavus un sajust milzu enerģiju zem sevis. Aizverot acis, sajūtas bija ļoti interesantas, varējām sajust vulkāna enerģijas. Ieeja bez maksas.
Sākumā bildēs viss izskatās kā viena vieta, taču esot te, saproti ka Timanfaya parks patiesībā ir diezgan liela teritorija, uz kuras ir daudz vietas, kur doties un apbrīnot šo zemes brīnumu.
Timanfaya parka epicentrs
kur atrodas aktīvākie un karstākie punkti, patstāvīgi haikot nedrīkst, tāpēc tiek piedāvātas ekskursijas ar gidu - kājām vai ar autobusu pa vulkāna teritoriju (info).
Turpat tiek piedāvātas vairākas tūristu izklaides - izbrauciens ar kamieļiem, autentisks restorāns, kur var nogaršot grillētas vistas, kas tiek gatavotas no vulkāna izejošā karstuma, demonstratīva ūdens liešana zemē, kā rezultātā veidojas tvaika geizers, kas ar milzīgu spēku spraucas ārā utt.
Vīns no vulkāna pelniem
Staigājot pa lavas melno segumu, kur nav nevienas zāles, lapas un koka, liekas ka šī zeme ir mirusi, taču šis priekšstats izrādījās maldīgs, kad aizbraucām uz vīnogu laukiem, kur vietējie jau sen prasmīgi audzē īpašas vīnogu šķirnes katram krūmam izveidojot vēja aizsegu. Uz salas joprojām ražo vietējos vīnus, gan balto, gan sarkano.
Te atrodas vairākas vīnogu audzētavas, katrai savs piedāvājums, dažas piedāvā brīvi aizstaigāt līdz pašiem vīnogu laukiem, kā arī nodegustēt piedāvātos vīnus (info). Jāmaksā tikai par vīnu (2 Eur par glāzi).
Saimniecībā, kurā bijām mēs, ir izveidots neliels muzejs, kas liecina par tās seno vēsturi un tradīcijām. Apmeklētāji var brīvi apmeklēt veco vīna pagrabu, kā arī mājas telpas un terasi.
Mini pasaule
Bērniem par prieku un patiesībā arī pašiem bija interesanti iepazīties ar brīvā dabā izveidotu mini leļļu ciematu, kurā atainotas Lanzarotes populāras vietas, kas sajaukumā ar Bībeles ainām veido vizuāli pievilcīgu apskates vietu. Bez maksas.
Lanzarotes veidotājs Sezars Manrike
Mākslinieks, arhitekts, tēlnieks un daudzpusīga personība Sezars Manrike (1919-1992) dzimis Lansarotē. Mācījies Madridē. 60. gadu sākumā pārcēlās uz Ņujorku, lai mācītos un ienirtu mākslas pasaulē.
Divus gadus vēlāk viņš nolēma atgriezties Lanzarotē ar stingru nolūku pārvērst savu dzimto salu par skaistāko vietu pasaulē. Viņš zināja, ka salai ir liels potenciāls tūrismā, bet ļoti vēlējās pasargāt to no klasisko viesnīcu biznesa un komercijas.
Kopš tā laika viņš uzsāka savu vērienīgāko projektu: salas izmantošanu kā audeklu savu māksliniecisko ideju īstenošanai, lielu vērību pievēršot vides aizsardzībai un piešķirot salai vienotu stilu. Kopš tā laika Cesars kļuva par salas spilgtāko personība un leģendu.
Pirmā vieta, kur to sākām iepazīt - pazemes restorāns un īpašs piemineklis. Ieeja bez maksas.
Cēzars meklēja harmoniju starp dabas elementiem un māksliniecisko vidi. Tas ir redzams viņa neskaitāmos darbos uz salas, ieskaitot publiski pieejamo paša mākslinieka māju.
Turklāt viņa lielākie darbi ir veidoti vietās, kuras savulaik bija pamestas, nekam nevajadzīgas vai arī pārvērstas par izgāztuvi, tas bija spilgts piemērs, ka no nekam nevajadzīgas vietas var izveidot kaut ko ļoti īpašu.
Sezars Manrike mākslas darbi
Milzīgu lavas bedri, ko vietējie izmantoja kā atkritumu izgāztuvi, Sezars pārveidoja par tropu dārzu, pasākumu telpu un iespaidīgu koncertzāli. Maksas ieeja.
No veca un pamesta karjera viņš izveidoja lielu un ļoti skaistu kaktusu dārzu. Šobrīd šeit tiek prezentēts lielākais kaktusu sortiments pasaulē. Maksas ieeja.
Kraujas malā izveidoja restorānu ar fantastisku panorāmas skatu. Šobrīd ieeja restorānā un attiecīgi skatu laukumā ir par maksu (8Eur bez ēšanas), bet ir variants kā to pašu skatu aplūkot bez maksas - (info).
Sēzara māja
Īpaša vieta, protams, ir paša mākslinieka māja, kura izbūvēta vulkāniskas izcelsmes klintī un harmoniski saplūst ar dabas elementiem. Maksas ieeja.
Muzeji
Savukārt visvairāk informācijas par mākslinieka gaitām un salas veidošanu var atrast īpaši izveidotā muzejā. Arī te var novērot, kā dabas elementi harmonizē ar baltās krāsas apdari, formām un īpaši piemeklētām mēbelēm. Papildus skaistām lietām te ir ļoti daudz info par vēsturi, tāpēc pavisam maziem bērniem varētu būt garlaicīgi. Maksas ieeja.
Pilsētu vienojošs raksturs
Lai salu pasargātu no lielu viesnīcu izbūves viļņa, kas pārpludināja citu Kanāriju salas, valdības līmenī tika noteikti stingri standarti, ko un kā drīkst būvēt. Tāpēc uz salas ir ļoti maz lielu viesnīcu un viscaur var novērot ļoti vienotu māju stilistiku - baltas, neliela izmēra celtnes ar zaļiem, brūniem vai ziliem koka elementiem. Reklāmu stendu vietā uz salas vairumā var redzēt dažāda veida arhitektūras elementus - statujas un vēja rādītājus.
Kaut arī stils ir viens, tomēr katrai pilsētai ir savs īpašs šarms.
Miniatūras
Pēc vienas vakara pastaigas pavisam nejauši iegājām ļoti jaukā mākslinieka darbnīcā, kurš būvē Lanzarotes salas vēsturiskos objektu atainojumus. Viņš mums laipni izrādīja savus darbus un varēja manīt, ka šis darbs ir viņa sirdslieta.
Akvārijs
Uz salas ir neliels akvārijs, kas, protams, tika apmeklēts bērniem par prieku. Izvēlējāmies turp doties tieši uz dzīvnieku barošanas laiku, kas notiek 3 reizes nedēļā konkrētos laikos (info). Protams, tas nav lielākais un labākais, kur būts, bet bērniem tik un tā patika. Maksas ieeja.
Izklaide pieaugušajiem
Lidmašīnas rokas stiepiena attālumā, milzīgs troksnis, bet baigi inčīgi. Bērniem bija par skaļu un un viņi beigās centās pārbļaut lidmašīnas. Vieta un laiks, kad labāk braukt te (info). Bez maksas.
Viena stilīgas vieta
Pilnīgi nekurienē izveidots skatu laukums, brīvs no drūzmas un tūristu masām. Fantastiska vieta nelielai pauzei, pabūt ar sevi un apēst kādu gardumu. Ieeja bez maksas.
Daba ir brīnumaina
Mazie kanjoni, kas patiesībā ir vulkāna pakājē izveidotas plaisas zemē aptuveni 50m garumā. Mums šādas vietas ļoti patīk, tāpēc vienmēr prieks tur doties. Kopumā ir trīs plaisas, kurām var salīdzinoši viegli piekļūt, bet jāņem vērā, ka auto novietošana var radīt nepatīkamu pārsteigumu, jo stāvvieta ir neoficiāla un patiesībā tur nevar likt auto (to labi zina ceļu policija). Arī mums bija ļoti nepatīkama situācija ar policiju, tāpēc labāk neriskē. Bet ir cits pārbaudīts un drošs variants (info). Ieeja bez maksas.
Tuvāk okeānam
Ir vietas, kur vienkārši var būt. Stāvi, skaties horizontā, sajūti vēju, viļņus un spēku. Man vienmēr ir ļoti laba sajūta, esot okeānam blakus, kaut kāds neaprakstāms enerģiju kopums.
Vulkāna izvirduma laikā daļa lavas, kas nonāca līdz ūdenim, izveidoja kraujas un alas. Dažas var aplūkot no krasta, bet var pieteiktiem ekskursijai ar kuģi.
Zaļais ezers
Interesanta vieta, kur sakrājas okeāna ūdens, veidojot skaisti zaļas krāsas dīķi.
Dabīgie baseini
Vairākās vietās uz salas ir izveidojušies dabīgie baseini jeb vulkāna lavas bļodas, kurās satek ūdens, uzsilst un kalpo kā droša un forša vieta peldei. Ūdens visu laiku mainās, tāpēc ir kristāliski dzidrs un pilns ar mazām zivtiņām, ja jums būs līdzi tauriņu tīkls (salas veikalos ir), bērniem ļoti patiks.
Sāls ieguve
Līdzīgi, kā Sicīlijā, kas ir slavena ar savām sāls ieguves vietām, arī Lanzarotē ir vieta, kur iegūst sāli. Tā ir vienīgā aktīvā sāls ieguves vieta no visām Kanāriju salām. Apmeklējām tiek piedāvāta ekskursija pa plantāciju, kā arī iespēja nogaršot un iegādāties autentisku sāli.
Klintis un kraujas
Ar maziem bērniem, kas grib skriet, tādās vietās protams grūti atslābt, bet ja kāds pieskata, tad te noteikti ir vērts sagaidīt saulrietu un vienkārši klausīties okeāna viļņos.
Pludmales un okeāns
Tuvāk vulkāniem esošās pludmales pārsvarā ir ar melnām lavas atliekām, kas veido dabīgus viļņu slāpētājus. Viļņi tādās vietās ir stipri mazāki un vietas piemērotas mazo bērnu peldei. Protams, pie nosacījuma, ka ir silti un nav ziemeļvējš. Tā kā mēs bijām dienā, kad stipri pūta, bija diezgan auksti, tas gan mūs neatturēja no vienas mazas peldes okeānā, bet teikšu godīgi, baigi silti nebija.
Apkārt Timanfaya parka teritorijai, kur notika vislielākie izvirdumi, pludmales ir pilnas ar akmeņiem, kas ir okeāna nobružāti lavas gabali. Ar laiku tie kļūst pavisam gludi un apaļi. Pāris maziņus paņēmu līdzi uz mājām. Lava - ļoti spēcīgs iezemēšanas un emociju nomierināšanas akmens.
Baltās smiltis
Atsevišķās vietās uz salas ir skaistas baltas pludmales, kas apvienojumā ar siltu laiku, dienu pārvērš par okeāna baudīšanas mirkli. Mums te ļoti patika, tāpēc apmeklējām to vairākas reizes.
Saulriets janvāra beigās Lanzarotē ir ap 18 vakarā, un ja zini īpašas vietas, tas var būt pasakaini skaists vakara noslēgums. Mēs to sagaidījām pludmalē, kura slavena ar ļoti lēzeno ieeju, kas vakara gaismā pārvēršas par milzīgu spoguli, skaits tiešām amaizing un bildēs nemaz nevar atainot to, ko sajutām, redzot to dzīvajā (info).
Nedēļa uz šīs ļoti interesantas salas pagāja nemanot un apvienojumā ar pasakainiem skatiem un piedzīvoto, varu droši teikt, mums te ļoti patika. Sala ir patiesi interesanta un neatkārtojama, it īpaši, ja mazliet zini tās veidošanas vēsturi. Ja vēlies zināt visu detalizēti, meklē mūsu ceļojuma papildus info te maksas ceļveži.
Par transportu, ko te pagaršot un kā ceļot ar bērniem vairāk pastāstām Lanzarotes ceļojuma 1.daļā.
Paldies, ka devies mums līdzi šajā ceļojumā!