Fort Tigné, no kuras paveras burvīgs skats uz Valletu.
Kamēr Latvijas ziemas kļūst aizvien neparedzamākās — te sniegs, te lietus, izdomājām uz pāris dienām aizlaist uz siltāku vietu — Maltu.
Malta atrodas Vidusjūras centrālajā daļā uz arhipelāga, kuru veido vairākas salas — Malta, Gozo, Comino. Malta ir lielāka sala, tās galvaspilsēta ir Valleta. Neskaitāmas reizes iekarota, 27 km gara, slavena ar izcilu klimatu, atzīta par vienu no populārākajām Eiropiešu ceļojuma mērķiem ziemas periodā.
Teiksim uzreiz, Malta mūs ļoti patīkami pārsteidza, kaut arī laiks mūs īpaši nelutināja. Ik pa laikam uzlija lietus, bet mēs jau neesam no cukura, tāpēc izlaidām krustdūrienā pa šo mazo salu. Izrādījās, sala tik krāšņa, ka visu apskatīt nepaguvām un zinām noteikti, ka būs jābrauc vēl kādreiz. Tur ir ko redzēt.
Kā nokļūt Maltā?
Nesezonā divas reizes nedēļa uz Maltu no Rīgas ir tiešais Ryanair reiss. Ziemā lidojuma biļetes iespējams noķert ļoti lētas. Patiesībā lēto avio biļešu cenas iemesls maziem spontāiem brīvdienu ceļojumiem. Maltas lidosta.
Kā pārvietoties pa salu?
Autobusi
Autobusi kursē bieži, visur var nokļūt ļoti ērti, kaut sastrēgumu dēļ ne vienmēr atnāk laikā. Sezonā mēdz būt tā pārpildīti, ka nemaz nestājas pieturā, it īpaši pēdējais reiss. Tā kā Maltā satiksme organizēta pa ceļa kreiso pusi, autobusa pietura jāizvēlas pareizā ceļa pusē.
Standarta biļete nopērkama pie šofera, derīga 2st (atļauj mainīt transportus). Pieejami e-taloni vairākiem braucieniem, piemēram 7 dienu e-talons, brauc cik un kur vēlies. Brauciena cena līdzīgi kā Rīgā, etaloni nopērkami dažādos tirdzniecības punktos, ir arī lidostā. Precīza informācija un aktuālas cenas — publictransport.com.mt.
Mēs bijām nepilnas 3 dienas, tāpēc izvēlējāmies 12 braucienu e-talonu par 15 EUR (www.publictransport.com.mt/en/bus-card-and-ticketing). Svarīgi, ka vienu e-talonu var izmantot vairāki cilvēki, nav nepieciešams pirkt katram savu. Katru reizi pēc iekāpšanas sabiedriskajā transportā jāveic e-talona reģistrācija, to pietuvinot karšu lasītājam pie šofera. Ja esat divatā, jānoskanē divreiz. Piefiksējiet reģistrācijas laiku, jo 2 stundu laikā var pārsēsties no viena autobusa uz citu*.
*dienas autobusi, kuru numuram klāt burts D, brauc bez pieturām, līdz ar to prasa dubultu maksu un 2 stundu pārsēšanās iespējas uz to neattiecas. Tāpat ir ar nakts busiem.
Braucienus visērtāk plānot googlemaps, norādot sākuma un beigu punktu, tiek sastādīts maršruts, piedāvāti autobusi, norādītas pieturas.
Prāmji
Galvenie prāmju maršruti ir starp salām — Malta, Gozo (Gozochannel) un Comino, kā arī starp pilsētām Valleta — Sliema (Vallettaferryservices).
Auto
Auto īres cenas dažādas, it īpaši vietējās firmās (piemēram Maltafirstcarhire), bet jāņem vērā, ka satiksme organizēta Angļu stilā jeb pa kreiso ceļa pusi, ielas pilsētās ir ļoti šauras, ātri veidojas sastrēgumi. Velosipēdistus nemanījām, lasīju, ka ar velo tur diezgan nedroši.
Kur labāk izvēlēties nakstmājas?
Lai gan sala ir maza, naktsmāju izvēle ir ļoti plaša un nesezonā ļoti izdevīga. Mēs parasti izmantojam Airbnb.com (ja neesi vēl reģistrējies, šeit iespējams to izdarīt un iegūt atlaidi pirmajai ceļojuma reizei). Naktsmājas var meklēt arī tripadvisor.com/Hotels vai Booking.com.
Palikām apartamentos Sliemā. Naktsmāju cena ziemā var izmaksāt 5x lētāk, kā vasarā.
Ņemiet vērā, ka lielākā daļa ēku ir no akmens (kaļķakmens, marmors) un protams visbiežāk bez centrālās apkures, tāpēc nesezonā telpas var būt aukstas. Ja uz Maltu ceļojat ziemā, būtiski, lai apartamentos būtu pieejams elektriskais sildītājs un tā lietošana iekļauta cenā, mums bija. Maltā nepieciešams elektrības pārējas, tādas pašas kā Lielbritānijā, mūsu apartamentos tādas tika nodrošinātas.
Tradicionālie ēdieni un cenas Maltas veikalos
Tā kā Malta ir sala Vidusjūrā, tad protams — zivis, astoņkāji un jūras veltes ir tas, ko noteikti jānobauda. Ir arī izteikti tradicionālie ēdieni — Ġbejna siers, Pastizz maizītes, Aljotta zupa, Maltese ftira pica u.c. Cenas restorānos aptuveni kā Latvijā, porcijas gan lielākas.
Ceļojot, ēšanas vietas vienmēr izvēlamies pēc reitinga tripadvisor un googlemaps, pārsvarā ēdam to, kas nav Latvijā. Nobaudīt svaigas jūras veltes, kā arī apskatīt fantastisku “luzzu” laivu piestātni iesakām mazā zvejnieku pilsētiņā Marsaxlokk. Nelielas pusdienas ieturējām kafejnīcā Skuna, kas atrodas promenādē un ir neliels ģimenes uzņēmums.
Kulinārijas pērle, ko noteikti nobaudiet, esot Maltā — gardās bulciņas jeb pastizzi ar dažādiem pildījumiem. Mēs izvēlējāmies vietējo iecienīto un augsti novērtēto kafejnīcu Is-Serkin Crystal Palace Bar, blakus Mdinas vecpilsētai. Izvēle maza, garša izcila, mums vislabāk garšoja biezpiena, kaut arī vietējie to dēvē par siera pastizzi.
Uz salas daudz pārtikas veikalu, cenas nedaudz augstākās kā Latvijā, it īpaši augļiem un dārzeņiem (vismaz ziemā). Krāna ūdens, kā jau gandrīz visās salās, domāts tikai, lai mazgātos. Maltā tas izteikti smaržo pēc hlora, līdz ar to ūdeni dzeršanai pērciet veikalos. Tā kā man patīk gatavot ēst, restorānos ēdam reti, pārsvarā izmantojam apartamentu virtuvi. Izvēloties apartamentus, izpētam virtuves bildes.
Ko apskatīt Maltā?
Maltā patiešām ir ļoti daudz skaistu vietu, mēs paspējām redzēt tikai mazu daļu no salas bagātībām.
Valleta — Maltas galvaspilsēta ar šaurajām ielām, neskaitāmajiem balkoniem, skaistiem dārziem un vēstures bagātu vecpilsētu. Iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, vairākkārtīgi nocietināta un tiek uzskatīta par drošāko no Viduslaikiem mantoto ostu.
Saint John’s Co-Cathedral — Valletas baznīca, kas viennozīmīgi jāredz dzīvajā, ar bagātīgu vēsturi un interjeru, kas vienkārši peld zeltā. Ieejas cena 10Eur, bet ticiet man, ir tā vērts. Audio gids, kas iekļauts cenā (gan angļu, gan krievu valodā) izstāstīs visu līdz pēdējam sīkumam. Paņemiet līdzi telefona austiņas, būs daudz ērtāk. Noteikti uzkāpiet arī pa trepēm augšā līdz baznīcas griestiem un griestu gleznojumu apskatiet tuvāk — iespaidīgi. Apskatei ieplānojiet vismaz stundu vai pat vairāk!
Mdina — bijusī Maltas galvaspilsēta salas vidienē, kur uzņemtas vairāk nekā 100 filmas, ieskaitot Gladiatoru, Troy un daudzas citas. Brīnišķīga vieta, ko noteikti jāizstaigā krustu šķērsu.
San Anton Gardens — burvīgs dārzs, ko apmeklēt pa ceļam uz Mdinu, pilns ar apelsīnu kokiem, putniem un pat bruņurupučiem, kas pastaigājas pa visu dārzu. Šeit mēs salasījām mazliet apelsīnus, jo tāpat, kā pie mums neviens neēd kritušos ābolus, tur nevienam nevajag apelsīnus.
Marsaxlokk — zvejnieku ciemats ar krāsainajām laivām. Daudziem par šo vietu dalītas atsauksmes, bet tā kā lietainajā dienā tur šķiet bijām vieni no retajiem tūristiem, tad mums patika.
St.Peter’s Pool — skaista klinšaina pludmale, kas no Marsaxlokk ciema atrodas vien 30min gājienā. Vasarā ir tūristu un vietējo pārpildīta, jo no skaistajām klintīm iespējams lēkt ūdenī. Tā kā tajā dienā lija, pludmalē bijām divi vien un ja vien lietus nebūtu pieņēmies spēkā, kas zina, iespējams būtu arī izmēģinājuši izpeldēties dzidrajā ūdenī.
Dingli Cliffs — iespaidīgas klintis, ko diemžēl tā arī pilnā krāšņumā neizdevās izbaudīt, jo izvēlējāmies mērot ceļu no Mdinas uz klintīm ar kājām (skaisti skati pa ceļam 1st pastaigā), bet diemžēl vienīgajā, taisnākajā ceļā, ko piedāvāja gan googlemaps gan mapsme, mūs sagaidīja uzraksts “privātīpašums” un suņi. Šo noteikti apskatīsim nākamreiz, jo ceļš no Dingli ciema varētu būt izejams.
Blue Grotto — viens no populārākajiem salas tūrisma objektiem, ko sasniedzām tieši saulrietā. Siltākā laikā būtu vērts apskatīt krastu ar laivu.
Lai gan visa Malta ir tikpat liela jeb maza kā Rīga, redzēt tur ir daudz ko un tādā «vīkenda» formātā tur var braukt kaut vai katru gadu. Nākamajā reizē noteikti vēlamies apmeklēt Gozo un Comino salas, kādu pludmali, kā arī apskatīt megalītiskos tempļus, kas ir senākās celtnes uz zemes.
Mums šis nepilnu 3 dienas ceļojums labi izvēdināja galvas un iedeva milzīgu enerģijas devu.
Ceļojam bez čemodāniem, tikai mugurenes. Visas fotogrāfijas uzņemtas ar telefonu. Maksimāla brīvības sajūta.
Lai tev skaisti ceļojumi!