Lai gan Kanāriju salas nebija mūsu «must see» sarakstā, ceļojums uz mūžīgo vasaras salu mūs pozitīvi pārsteidza, tāpēc apkopojām ieteikumus un informāciju, kas noderēs ikvienam, kas plāno ceļot uz šo salu. Šis raksts ir iedvesmai, ja vēlies zināt vietu nosaukumus, knifus un ieteikumus, ej uz maksas ceļveži. Noteikti aiztaupīs vairāku stundu guglēšanu un atvieglos ceļošanu pa šo burvīgo salu.
Kā nokļūt jeb lidojums uz Kanāriju salām
Mūsdienās iespēju daudz - var lidot pa taisno ar Airbaltic, var nopirkt arī lēto aviokompāniju lidojuma biļetes. Biļešu meklēšanai izmantojam specializētas mājaslapas un aplikācijas. Mēnesi pirms izlidošanas nopirkām lētas Ryanair un Wizzair biļetes Rīga-Eidhoven-Grancanaria-Frankfurt-Riga. Turpceļā visu dienu pavadījām Nīderlandes pilsētā Eindhovenā (ceļojuma apraksts šeit), un tajā pat dienas vakarā jau bijām GranCanārijā.
Atpakaļceļā nakti pavadījām Frankfurt-Hahn lidostā, jo laiks starp lidojumiem bija vien 6 stundas ar izlidošanu agri no rīta. Tiem, kam 6 stundu meditācija uz lidostas beņķiem nav pieņemama, var pārnakšņot lidostas hotelī Hotel NH Frankfurt Airport.
Kā pārvietoties pa salu jeb auto noma?
Lai gan uz salas esot ļoti ērta sabiedriskā transporta satiksme, šoreiz gribējām būt īpaši mobili, aizkļūt tur, kur nenāk autobusi un izvēlējāmies iznomāt auto. Atradu vietējo auto iznomātāju ar īpaši labām atsauksmēm un atvēlētajās 10 ceļojuma dienās izbraukājām salu krustu šķērsām.
Auto rezervēju te (info), nekādas priekšapmaksas un bankas datus neprasīja, tikai vadītāja apliecības datus. Rezervāciju nevar mainīt, tikai atcelt (bezmaksas, protams), apmaksu veicu uz vietas ar Debet karti. Cenā iekļauta pilna apdrošināšana bez pašriska (izņemot riepu bojājumus).
Rezervēju vislētāko auto, bet iedeva labāku pa to pašu cenu (paveicās). Automobiļa saņemšana notiek lidostas teritorijā, saņem /nodod. Degviela Kanāriju salās ir lētāka kā citus Eiropā, jo salu valdība nelielu daļu subsidē.
Ceļi ideāli, lielākās pilsētas savienotas ar šosejām, kur atļautais ātrums sasniedz 120 km/h, maksas ceļu nav, ir fotoradari. Auto stāvēšana pēc ceļa apzīmējuma. Pie apskates vietām protams daudz maksas stāvvietas, bet ir iespējas nepārmaksāt (info).
Kad ir sezona? Kā izvēlēties naktsmītnes?
Salu apmeklējām novembrī, kas patiesībā skaitās sezona, jo tieši no rudens līdz pavasarim Kanāriju salās ierodas ļoti daudz eiropiešu, kas vēlas pavadīt siltu ziemu tepat Eiropā. Lielāko daļu naktsmāju norezervējām jau pirms došanās turp, dažas čekojām pēc situācijas, jo nezinājām, cik tālu aizbrauksim.
Viesnīcas mums nepatīk, gribas savu virtuvi, savu ledusskapi un veļas mašīnu, tāpēc apartamentus rezervējām caur airbnb (ja vēl neesi tur reģistrējies — mūsu saite ar atlaidi) un booking.
Naktsmāju cena nebūt neliecināja par kvalitāti, lētākas naktsmājas var izrādīties krietni labākas par dārgākajām, jo zemāka cena ir tikko atvērtiem apartamentiem ar maz atsauksmēm, kā arī tiem, kas mazliet tālāk no centra. Tas netraucē, ja ceļojat ar auto.
Kā nepārmaksāt par ēdienu un kur nopirkt gardākos augļus?
Tā kā maltītes gatavošana man ir sava veida hobijs, visbiežāk gatavoju pats, ar prieku un mīlestību. Es ticu, kā tāds ēdiens ir arī daudz vērtīgāks. Kanāriju salās ideāla vieta, lai ēstu daudz zivis un augļus.
Restorānu vietā apmeklējām lielveikalus vai specializētos augļu veikaliņus, kur bija labāki un gardāki augļi. Ļoti daudz ēdām zivis (info).
Protams, bija arī dažādi gardumi un uzkodas ārpus mājas — pica no kukurūzas un kazas siera, vietējie vīni, saldumi (tie gan bija par saldu).
Ja nevarat dzīvot bez labas kafijas, brauciet uz itāļu kafejnīcām (info). Spāņiem patīk rūgta robusta, tāpēc ne visur būs laba kafija, it īpaši veikalā pirkta.
Eksotika
Viens no atradumiem — ļoti gardi un veselīgi Kaktusu augļi. Tā kā uz salas ļoti daudz kaktusu, mēs paši tos salasījām pārgājienu laikā kalnu takās. Vienīgais, tiem ir nereāli asas mazas adatiņas, kaut arī izskatās pēc pūkas. Bet ir daži knifi, pareizi salasot un iztīrot, ļoti gardi un vērtīgi (info). Var nopirkt veikalā iztīrītus, bet tie nav tik gardi (izmēģinājām).
Ko redzēt un kurp doties jeb mūsu apskates vietas?
Kaut arī sala ir maza un kalnaina, redzēt ir daudz ko, pie tam ziemeļu un dienvidu daļas ir krasi atšķirīgas. 10 dienās mēs paguvām apbraukt gandrīz visu salu. Šis tas vēl protams palika neredzēts un jāsaka godīgi, nemaz negribējās braukt prom.
Visu apskates punktu koordināties google maps kartē te - info. Noteikti atvieglos ceļošanu un aizstāst daudzu stundu izpēti interneta dzīlēs.
Grankanarija ciematu šarms
Pilsētas jeb precīzāk ciemi ir mazi un katru no tiem iespējams apskatīt 30 — 60 minūšu laikā, ja neskaita pusdienu laiku vai kafijas pauzi. Katrā vietā sava aura un sava «odziņa», it īpaši vietās, kur parastie tūristi mazāk apgrozās.
Daba, kanjoni, kalni, pārgājienu takas
Lai gan liela daļa tūristu, kas dodas uz Kanāriju salām, labprātāk laiku pavada guļot pie okeāna, mums tomēr gribas vairāk redzēt un vairāk kustēties, tāpēc katru otro dienu ieplānojām vērot dabas skaistumu. Turklāt izbrīna fakts, ka tik mazā salā tik daudz dabas ar krasiem kontrastiem.
Viena no iespaidīgākajām vietām, ko ceļojuma laikā apmeklējām - kanjons. Google kartē šīs vietas attēli redzami nepareizos punktos, tāpēc labāk zināt precīzas koordinātes (info).
Akmens arka pār klintij, uz kuru jāmēro ceļš pa kalnu taku. Ceļš nav marķēts, līdz ar to mums sanāca mazliet novirzīties no tā, bet zinot precīzu maršrutu, pārgājies būs ļoti baudāms. Ir arī video instrukcija (info).
No Āfrikas sapūsto smilšu kalni Natural Dune Reserve of Maspalomas jeb mini tuksnesis 5 km garumā, ko radījis vējš, atnesot smiltis no Āfrikas, kas atrodas vien 100 km attālumā no Gran Canaria. Šī vieta ir maģiski skaista gan agrā rīta stundā, gan saulrietā. Auto parkings te (info).
Salas augstākie punkti ir tūristu iecienīti un no tiem iespējams redzēt arī blakus Tenerifes salā esošo Teides vulkānu. Pie abām vietām ērti piebraukt ar auto līdz pat pašai augšai, taču tas nav tik interesanti.
Mēs izvēlējāmies atstāt auto zemāk un pastaigāties ar kājām pa meža taku līdz virsotnei, kas savieno abas vietas (info). Maršruti viegli un ļoti baudāmi. Izejot pa tiem, kopīgs priekštats daudz plašāks kā vienkārši piebraukt ar auto pie virsotnes.
Ūdenskritums un ļoti skaists ceļš uz to.
Pirmiedzīvotāju aborigēnu alas, kuras iespējams arī izložņāt, atstāja daudz lielāku iespaidu. Tādas vietas uz salas ir vairākas, dažās prasa ieejas biļeti, bet mums daudz labāk patika tā, kas ir bez maksas un nav tik populāra, bet tieši to varēja izložņāt daudz vairāk (info). Pirmā bilde - kasas vieta, otrā - free.
Botāniskais dārzs (bezmaksas) ar lielu kaktusu dārzu. Uz to jābrauc gar vulkāna krāteri, ko iespējams aplūkot no 360 grādu platformas, mums sanāca to apmeklēt saulrieta laikā.
Līdzīgi dabai, arī pludmales te ir ļoti dažādas, bet ne visās ir droši, jo daudz kur okeāns rauj iekšā. Mūsu top pludmales un favorīti (info).
Komforta zona un iekšējie rāmīši.
Ceļojot, mēs meklējam līdzsvaru starp atpūtu, jauniem iespaidiem un komforta zonas paplašināšanu, un tieši Maspalomas pludmalē bija iespēja vēl viena “iekšējā rāmīša” salaušanai.
Tūristu “izklaides” vietas, kuras patika un vērts apmeklēt.
Palmitos dzīvnieku parks, kas atrodas netālu no Maspalomas. Parkā vairākas reizes dienā notiek delfīnu, eksotisko putnu un papagaiļu šovi, kas ir ne tikai skaisti, bet arī izglītojoši. Pirms tam noteikti izpētiet, kuros laikos šovi notiek, lai varētu tos visus apmeklēt. Tā kā parkā ieradāmies ap pusdienas laiku un pa taisno devāmies vērot delfīnu šovu, tad vakarpusē lielākā daļa apmeklētāju jau bija devušies prom, varējām divatā klīst pa parku un uzkavēties milzu putnu būros, kuros iespējams arī ieiet iekšā.
Forša vīna darītava-saimniecība, kurā iespējams gan izstaigāt apelsīnu un vīnogu dārzus, gan apskatīt kafijas ražošanas procesu un izgaršot saimniecībā audzēto kafiju un brūvētos vīnus. Atmosfēra saimniecībā ir brīnišķīga. Apmeklējums ar degustāciju (4 vīna glāzes katram + kafija + uzkodas + augļi) par diezgan demokrātisku ciparu (info).
Uz salas ir arī vairāki vēsturiskas apskates vietas, kuras noteikti vērts apmeklēt (info).
Kaut arī pāris plānotās vietas nesanāca apmeklēt, šis bija neaizmirstams ceļojums uz salu, kurā vasara ir visu gadu! Stereotipi par Kanāriju salām lauzti — šeit ir brīnišķīga daba un neaizmirstami piedzīvojumi, ja dodies prom no tūristu pārpildītām pludmalēm!
Tieši tūristu apjoms noteica kā pirmo apmeklēt tieši Gran Canarija, nevis blakus esošo Tenerifi.
Update: Pēc Tenerifes ceļojuma, sapratām ka Grankanārija tiešām ir daudz mazāk apdzīvota ar tūristiem. Mums, kas nemīl lielas drūzmas, tas ir liels pluss. Arī Palmitos zoodārzs te ir daudz plašāks, mierīgāks un baudāmāks (Tenerifes Loro parkā ir daudz vairāk tūristu, kas ļoti sabojā apskati).
Ja vēlies zināt visu detalizēti, meklē mūsu ceļojuma papildus info te maksas ceļveži.