Lai gan šoreiz ceļojumā devāmies kopā ar maziem bērniem, kopumā mūsu mērķis tik un tā bija iepazīt salu pēc iespējas pilnvērtīgāk, nevis tikai gulēt okeāna krastā. Jāsaka gan, mūsu plāns nedaudz mainījās un beigās sanāca gan apskatīt salu, gan vairākas dienas pagulēt melnajās smiltīs.
Lai realizētu plānu, iznomājam auto uz visu ceļojuma laiku un 2 nedēļu laikā paspējām apbraukt apkārt Tenerifes salai, nobraukt ap 800km un apmesties četrās naktsmājās, lai braukāšana nebūtu pārāk liela.
Šis raksts ir iedvesmai, ja vēlies zināt visu apskates punktu nosaukumus un koordināties google maps kartē, ej uz maksas ceļveži. Noteikti aiztaupīs vairāku stundu guglēšanu un atvieglos ceļošanu pa šo burvīgo salu.
Protams bērni prasa savu un papildus labākām apskates vietām pievienojās arī vairāki spēļu laukumi, kas Tenerifē patiesi netrūkst, dažādiem vecumiem un gaumēm, bet par to zemāk.
Tenerifes dienvidi un ziemeļi ļoti atšķiras gan ar klimatu un dabas daudzveidību, gan ar piekrastēm, viļņu stiprumu un smilšu krāsu. Salas rietumos un ziemeļos mēdz biežāk uzlīt, ir nedaudz vēsāks, bet mēs nejutām nevienā mirklī lielu temperatūras diskomfortu, kaut arī pavadījām uz salas gandrīz visu decembri (2022.g.).
Pēc mūsu pieredzes, ja spīd saule, visur būs silti. Zemākā temperatūra bija agri no rīta Teides apvidū. Lietus bija vien trīs reizes un arī ne visu dienu, spēcīgāko lietusgāzi izbaudījām braucot pa līkumotiem kalnu ceļiem, kas braucienu padarīja patiesi aizraujošu.
Mūsu Tenerifes apskates vietas
Tenerifē ir ļoti daudz ko redzēt un visu nemaz nav iespējams iekļaut vienā ceļojuma laikā, it īpaši, ja ceļojiet ar bērniem. Mēs parasti turamies pie sava stila - iepazīt apkārtni, mierpilni un bez steigas.
Parasti vienu dienu veltam apkārtnes izpētei, vairāk padzīvojam pa pludmali, nākamajā aizbraucam kaut kur tālāk. Jebkurā gadījumā mūsu mērķis nav izskriet pēc iespējams vairāk punktu.
Tā kā esam dabas cilvēki, mūsu apskates vietu top 3 sarakstā viennozīmīgi ieņem kalni, Tenerifes dabas parki un mežonīgās piekrastes, kurās okeāns rāda savi īsto raksturu. Protams arī bija pilsētas un ciemati, Zinātnes centrs, kā arī Loro parks.
Mežonīgā pludmale salas ziemeļu pusē (info). Lai tur tiktu, jābrauc gar kalniem, kas emocijas tikai pastiprina. Apmeklējām paisuma laikā, kad visa pludmale bija applūdusi un viļņi sitās pret klintīm. Šī vieta mūs ļoti uzrunāja, bijām tur agri no rīta, bet tā kā šī vieta nav saullēkta pusē, daudz labāk te sagaidīt saulrietu.
Bēguma laikā šī pludmale izskatās pavisam savādāk. Būs vērts atgriezties tur vēlreiz.
Maskas reģions
Mazi ciemati salas ziemeļu daļā, kas atrodas dziļi kalnu ielokos un pārsteidz ar krāšņām ainavām (info). Lai uz tādām nokļūtu, bieži viena jāmēro neskaitāmi šauri serpentīni kalnos, kur ik pa laikam izveidojas sastrēgumi. Ņem vērā, ka pašos ciematos parkings ir liegts, auto novietošana ceļa malā, kas ir ļoti ierobežota un tiek kontrolēta ar policiju, brauc agri no rīta, būs vairāk vietas :)
Ja bērni būtu lielāki, noteikti izvērtētu iespēju doties turpat esošajā pārgājienu takā (info). Jāsaka gan, ka tā ir diezgan sarežģīta, tiek vērta vaļā noteiktajos laikos un prasa iepriekšēju dokumentu reģistrāciju. Pieejama sākot no 8 gadu vecuma.
Teides nacionālais parks.
Pirmais iespaids - pilnīgi cita pasaule.
Teidi 2007. gadā pasludināja par UNESCO Pasaules mantojuma objektu. Vulkānu katru gadu apmeklē vairāk kā trīs miljoni apmeklētāju, kas to padara par visapmeklētāko dabas parku Spānijā un Eiropā. Tā kā bijām agri no rīta (mūsu bērniem patīk agri celties), cilvēku praktiski nebija, bet kad ap plkst. 12:00 devāmies prom, stāvvieta bija pārpildīta.
Teides apkārtnē ir ļoti daudz dažādu pārgājienu taku, gan pa leju, gan arī līdz pat pašai virsotnei. Var izmantot iespēju līdz 3555m augstumam uzbraukt ar gaisa tramvaju (jāņem vērā, ka pacēlāja biļetes jārezervē laicīgi). Pats vulkāns ir 3718m augsts. Tā kā Hannai ceļojuma laikā bija vien 9 mēneši, tad braucienu ar pacēlāju virsotnē pat neapsvērām, jo tas iespējams tikai no 2gadu vecuma.
Kaut arī nebijām pašā virsotnē, pakājē ir daudz pārgājienu taku, ko var iet patstāvīgi bez nekādām rezervācijām un saskaņošanām. Mums ļoti patika apļveida 3,5 km taka ko izgājām (info). Mierīga pastaiga ar skatu apbrīnošanu un tējas pauzi kopā aizņēma aptuveni 2 stundas.
Anagas nacionālais parks (Parque Rural de Anaga)
Kalnainais reģions Tenerifes ziemeļu pusē, slavens ar tūkstošgadīgiem lauru koku mežiem. Kādreiz šādi meži aptvēra visu Eiropu, bet tagad tie palikuši tikai Azoru salās, Madeirā un šeit.
Parkā ir daudz dažādu pārgājienu taku, no 1km taciņas ar līdzeno segumu (piemērota ratiem), līdz nopietnām kalnu hiking takām.
Ar bērniem lielas izvēles nav, tāpēc izvēlējāmies 5km garo apļveida taku (info), lai gājiens pa spēkam būtu arī Rebekai (tobrīd 3gadi).
Iepriekšējā dienā kalnos lija lietus, tāpēc mūsu takas segums bija nedaudz dubļains un slidens. Taču neaprakstāmi svaigs gaiss un gadsimtu vecu koku enerģija atsver visas neērtības. Te atradīs ko darīt gan aktīvā dzīvesveida piekritēji, gan pavisam mierīgu pastaigu piekritēji, viss atkarīgs no vēlmēm un varēšanas tajās doties.
Atpakaļ ceļā ar auto piestājām pie instagram cienīgas arkas (info), bet turpat ir iespējams arī iet taku, tikai pirms tam jāizdomā kur novietot auto, jo blakus nav stāvvietas. Bija diezgan sarežģīti saprast, kur īsti tā atrodas, jo google kartē ļoti daudz attēli norādīti nepareizos punktos.
Loro parks
Tenerifes zooloģiskais dārzs, viens no modernākiem un skaistākiem visā Eiropā. Jauni baseini, vairāk nekā 400 dažādi dzīvnieki, it kā pasaulē lielākā pingvīnu māja un ļoti daudz dažādas izklaides tūristu priekam. Bet ir viens bet.
Parks ir jauks, bet atrodas pilsētas Puerto de La Cruz centrā, līdz ar to ir diezgan kompakts, ar šauriem celiņiem un ļoti apmeklēts. Pēc izmēra tas ir mazāks par Rīgas Zoo, taču tūristu skaits tajā ikdienu ir 100 reizes lielāks.
Jāatzīst, tas ir ļoti skaists, maksimāli sakopts un ņemot vērā to, ka tajā nav lielu sauszemes dzīvnieku vispār nesmird. Vairums dzīvnieku atrodas aiz lieliem stikliem, kas imitē klātbūtnes efektu.
Aizbraucām uz parku ap 9 no rīta, auto atstājām bezmaksas stāvvietā (info). Cerējām, ka parks tik agri būs salīdzinoši tukšs, taču diemžēl kļūdījāmies. Ieejot iekšā sajūta bija ļoti līdzīga stockman trakajām dienām, viss tik piebāzts ar cilvēkiem, ka kļust galīgi nebaudāmi. Tā kā viens bērns bija ratos, pārvietošanās pa parku tas vēl vairāk apgrūtināja.
Parkā ir liels uzsvars uz priekšnesumiem ar dzīvniekiem, kas notiek noteiktajos laikos un cilvēku pūlis steidzas no vienas šova vietas uz citu. Gribētāju ir tik daudz, ka ne vienmēr visiem pietiek vietas. Tie kas netiek, var iet skatīties dzīvniekus vai malkot ēdienus kādā no parkā esošajām kafejnīcām, kurām gribi vai negribi jājiet cauri, vienkārši pastaigājoties pa parka teritoriju.
Priekšnesumos tiek daudz stāstīts par ieguldījumu dzīvnieku aizsardzībā, taču skaļa mūzika un milzīgais cilvēku skaits mūsu 3 gadniecei bija stipri par daudz, kā rezultātā bērnam bija liela trauksme un apjukums. Viņa daudz vairāk skatījās uz cilvēkiem, nevis uz dzīvniekiem. Teikšu godīgi, arī man ik pa brīdim trauksme bija par daudz.
Pirms četriem gadiem bijām Gran Canaria Palmitos zoloģiskajā dārzā, līdz ar to visu laiku vēlējāmies abus salīdzināt. Loro parks ir krāšņāks un stilīgāks, taču manuprāt kapacitātes trūkums un vēlme nopelnīt vairāk naudas visu sabojā.
Gran Canaria Palmitos mums likās brīvāks, mierīgāks un harmoniskāks.
Vienīgais, kas mums Loro parkā patika daudz vairāk - papagaiļu voljers, kas ir plašāks un zaļāks, divos stāvos un uz mirkli var sajusties kā džingļos.
Rezume par Loro parku.
Kā jau minēju, visu prieku sabojāja pārlieku liels apmeklētāju skaits, ja to nebūtu tik daudz, parks liktos patiešām aizraujošs. Bildēs to nevar pateikt, jo visi cilvēki ir kameras otrpus. Iespējams kādā citā dienā tas nav tik pilns, grūti pateikt. Mūsu gadījumā izejot ārā bija atvieglojuma sajūta, gan fiziski, gan enerģētiski varējām justies daudz brīvāki. Jāpiebilst, ka mums pēdējā laikā aizvien mazāk patīk masu pasākumi.
Zinātnes un kosmosa muzejs
Interesanta vieta fizikas izzinātājiem - gan lieliem, gan maziem. Daudz mazāks par AHHAA zinātnes centru Lietuvā, bet tik un tā ļoti interesants. Kaut arī ikdienā apmeklētājiem jāpērk ieejas biļetes, mēs gājām bez maksas (info).
Pilsētas un ciemati
Līdzīgi kā Latvijā, arī Tenerife ir sadalīta pašvaldībās. Katra cenšas izcelties ar kaut ko savu, uztur sava reģiona mājaslapu un cenšas piesaistīt tūristus kā nu kura to spēj. Kāda ar aktīvām atpūtas iespējām, tusiņiem un komfortablām pludmalēm, cita ar dabu, dabas parkiem, klinšaino piekrasti un nesteidzīgiem vēsturiskiem Spānijas ciematiem.
Katrai vietai ir savs šarms, un tikai ilgāku brīdi esot tajā, tā pa īstam sākas iepazīšanās process. Esot ar bērniem, no vienas puses ceļošana kļūst gausāka, taču no otras -nav tik liels skrējiens un daudz vairāk laika tiek pavadīts kādā vietā. Tas ļauj vairāk sajust to vietu.
Tenerifes galvaspilsēta - Santa Cruz de Tenerife
Tenerifes lielākā pilsēta, kas ik pēc četriem gadiem kļūst par Kanāriju salu galvaspilsētu. Nākamos četrus gadus tā nodod savu statusu blakus salas Gran Canaria pilsētai Las palmas.
Tā kā pilsētvide mums interesē vismazāk, uzturējāmies te maksimāli īsu laiku. Aplūkojām pilsētā esošo botānisko dārzu, kā arī uz salas lielāko bērnu laukumu (info).
Apkārt salai ir izveidoti vairāki mazi ciemati ar vēsturiski saglabātām ieliņām un būvēm. Kaut arī tiem ir kopīgas iezīmes, tomēr katrā vietā ir sava odziņa.
Tā kā bijām decembrī, viens no ciematiem bija īpaši izgaismots ar miljons gaismas virtenēm, Ziemassvētku laikā to ik gadu pārvērš gaismas paradīzē.
Neliels zvejnieku ciemats salas dienvidos, ar skaistiem mākslas grafiti. Ir laba vietējā kafejnīcas, bet kā jau labai vietai pieklājas, bija pārpildīta, tāpēc ātri iedzēru expresso un devāmies apēst līdzi paņemtās pusdienas uz mola.
Sadūšojos ielekt trīs reizes no rampas ūdenī, baigi labā sajūta. Un, protams, bērnu laukums, kuram paiet garām nedrīkst - 10 min un bērns ir laimīgs.
Botāniskie dārzi
Kaut arī uz salas ir vairāki nacionālie parki, tie tomēr atrodas kalnos. Lai nebūtu tālu jābrauc, var apmeklēt pilsētu botāniskos dārzus. Ir gan maksas, gan bezmaksas varianti (info). Pavasarī un vasarā protams tie ir daudz krāšņāki. Vairākos dārzos ir uzbūvēti diezgan lieli bērnu laukumi.
Mūsu meitai galvenie apskates objekti bija tieši bērnu laukumi, jo tajos viņa varēji beidzot pa īstam izbaudīt ceļojumu. Viss pārējais varēja arī nebūt.
Pludmales un piekrastes
Kuru Tenerifes pludmali apmeklēt? Katrai savs šarms un nianses.
Tenerife ir ļoti dažāda un piekrastes daļa nav izņēmums. Pludmales viena no otras atšķiras gan ar smilšu krāsu, raupjumu, gan ar viļņu stiprumu un ieejas straujumu okeānā. Ja ceļojat ar bērniem, ne visās pludmalēs būs iespēja izpeldēties, daudz kur ļoti strauja ieeja, pie tam okeāna viļņi stipri velk iekšā. Lai mazinātu viļņu stiprumu, dažās pludmalēs ir izveidoti viļņu aizsargvalni. Mūsu mīļākās pludmales - info.
Vairākās vietās ir izveidojušies dabīgie baseini, kas paši piepildās ar okeāna ūdeni. Kad viļņi mazi, tajos ļoti forši peldēt, bet, ja okeāns ir nemierīgs, atrašanās tajās var būt ļoti bīstama.
Mūsu trīs naktsmājas bija pavisam tuvu pludmalēm, kas būtiski atviegloja uzturēšanos tajās. Ļoti ērti un praktiski.
Tas vēl nav viss! Tenerife ir ļoti interesanta vieta, kur patiešām ir daudz ko redzēt un mēs pat pusi nepaguvām apskatīt. Tas nozīmē tikai vienu, mēs brauksim vēl! Ieteikums arī tev, necenties paspēt visu vienā reizē. Izbaudi savu ceļošanu rāmi un mierpilni. Ja vēlies zināt visu detalizēti, meklē mūsu ceļojuma papildus info te maksas ceļveži.